A nők elleni erőszak gazdaságilag, politikailag és kulturálisan elszegényíti a társadalmakat. A nők elleni erőszak közvetlen - kieső munkaidőben, kieső fizetésben és az orvosi kezelés költségeiben kifejezhető - ára óriási. A közvetett ár - a nők aktív szerepének korlátozása közösségünk fejlődésében - mérhetetlen. írja az Amnesty International az emberi jogokért küzdő szervezet.
Jelentése szerint, nem védjük eléggé a nők jogait. Magyarországon a szexuális bűncselekmények kétharmadát az áldozatok ismerősei követik el. Feljelentést sokan nem tesznek, mert félnek. Az ENSZ bizottsága szerint hiányzik itt egy olyan törvény, amely a nők és gyermekek védelmét szolgálná.
Ma a XXI. század elején, a világon még mindig igen nagy a száma a nők elleni erőszaknak. Több szervezet küzd ez ellen, és a női egyenjogúságért.
A nők ellen ierőszak az ENSZ meghatározása szerint:
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]"
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)